Kõrgharidus

Tartu Ülikool: Kaheksa nippi sisseastumiseks

 

Ülikooli astumine on pingeline protsess, see pole naljaasi. Pinge ei alga sügisel, kui aktus on möödas ning esimesed loengud ja tuutoritunnid käes, vaid mitu kuud varem, kui ees terendab hirmutav samm – sisseastumine.

  1. Gümnaasiumi ajal küsitakse sinult pidevalt, et mis sa oma eluga edasi teed? Sind suunatakse pigem nendele erialadele, kus rohkem teenib ja millel on tulevikku. Ära seda juttu kuula! Õpi, mida soovid. Jah, raha on vaja, aga teha terve elu midagi, mis sind ei huvita, pole seda väärt. Kui sa üldse ei tea, mis suunas oma tulevikku seada, tasub lähedastega konsulteerida. Võibolla tuleb just nendest vestlustest välja see õige eriala, mis sulle sobib.
  2. Kõrgkoolid pakuvad võimalust terve aasta jooksul erialadega tutvuda, näiteks lahtiste uste päevadel või osaleda tudengivarjuna ülikoolielus. Tartu Ülikooli saad tudengivarjuks tulla kogu õppeaasta vältel, et siis koos tudengiga käia loengutes ja praktikumides. Varjuks võid tulla mitu korda, et erialavalikus kindel olla.
  3. Käi nii paljudel katsetel, kui jaksad! Proovi teha katseid mitmesse kooli ja erialale. Katsed annavad ülihea kogemuse ja pingetaluvus kasvab mühinal.
  4. Kui sind huvitab konkreetne eriala, ole juba varakult kursis, millised on nõuded sisseastumiseks. Kas loeb mõni kindel lõpueksami tulemus või ainult sisseastumiseksam? See on oluline nii eksamite valikul kui ka prioriteetideseadmisel. Mõistlik on enne natuke kodutööd teha ja uurida, mida valitud eriala endast tegelikult kujutab. Kui jätad midagi olulist märkamata, võib sel olla kurb tagajärg.
  5. Esita dokumendid ja muu vajalik SAIS-is kohe, kui su otsus on küps! Muidu hiljem lihtsalt unustad. Kui midagi seoses sisseastumisega on ebaselge, küsi kindlasti üle.
  6. Vestlus on enamasti sisseastumise juures lihtne osa. Ei tasu üle mõelda. Ole sina ise – kedagi teist nad ju kooli ei taha! Siiski tasub hästi ette valmistuda. Kui katseteks on konkreetsed teemad või oskad neid ise ette näha, korda neid kindlasti.
  7. Jäta endast alati hea mulje! Näiteks kui lähed katsetele, siis tervita ka valvelauatädi, rääkimata korraldajatest. Nemad võivad olla su tulevased õppejõud ning mine tea, äkki pead valvelauatädilt ühel hetkel paluma, et ta su kodutöö õppejõule edasi annaks.
  8. Kui lõpuks saad kooli sisse, siis ära võta seda iseenesestmõistetavalt ja kergekäeliselt. Kui õppekava pole ikkagi päris see, mida soovisid, siis võta end nimekirjast maha. Kellegi teise jaoks võib see olla elu unistus.

Rohkem infot leiad facebook.com/tartuylikool

Autorid: Teve Rajamets ja Hilda-Maria Klettenberg, Tartu Ülikooli esmakursuslased

Previous Post Next Post

You Might Also Like