Valikud

Kuus nippi, kuidas leida SEE õige?

Eestis on mitmeid ülikoole, rakenduskõrgkoole ja kutsekoole. Kõigis neis on omakorda veel kümneid ja kümneid õppekavasid. Rääkimata välismaistest võimalustest. Valikuid edasiõppimiseks ei ole just vähe. Kuidas leida nende seast SEE õige?

1 Õpi ennast tundma

Millised on sinu huvid, võimed, oskused, iseloom, väärtused, soovid ja unistused? Enesetundmine aitab otsustada, milline elukutse sulle sobib, mida suudad hästi teha ja milles tuleb sul veel end arendada. Kui jääd analüüsimisega hätta, siis kasuta mõne usaldusväärse lähedase abi või suhtle karjäärinõustajaga. Püüdke mõelda, millist elu tulevikus elada tahad ning mida pead tähtsaks? Milline on sinu unistuste töö? Milline valdkond paneb silmad särama? Mis elukutse tundub sobivat sinu isiksusega?

2 Otsi kogemusi ja eduelamusi

Võta osa ja organiseeri erinevaid üritusi, pane end proovile konkurssidel, vaata, kuidas elu käib mitmesugustes (üli)õpilasorganisatsioonides, kuula loenguid, käi lahtiste uste päevadel ja messidel, võta osa kõiksugustest kampaaniatest, tee ettekandeid ja osale vabatahtlikus tegevuses, mine vahetusõpilaseks ning tee sporti. Need tegevused annavad sulle uskumatu kogemustepagasi ja oskused, millega tulevikus läbi lüüa. Võib olla leiad nende tegevuste käigus ka erialamõtte.

3 Mõtle samm kaugemale

Kas töömaailm tundub hetkel liiga kauge ja praegu on olulisem leida õige eriala? Tegelikult ei tohiks neid kahte asja eraldi vaadata. Lõpliku valiku tegemiseks on oluline koguda põhjalikku taustainfot tööturuvõimaluste kohta – milline on lõpetanute konkurentsivõime tööturul, milline on selles valdkonna sissetulek, milliseid ameteid on üldse tulevikus vaja? Mõtle, kas soovid olla hinnatud praktik või hea teoreetiline spetsialist? Kui kaua oled pärast gümnaasiumi veel valmis õppima? Kas tahad kiiresti iseseisvat elu alustada ja tööle minna või pühenduda aastateks selle valdkonna üksikasjalikule tundmisele?

Kogu infot

Uuri koolide kodulehti ning tutvu erialade ja nende õppekavadega. Kas tead, mida neil erialadel täpsemalt õpitakse? Vaata, millised on sisseastumistingimused ja kas need on sulle sobilikud? Saad nendeks ekstra valmistuda? Tead, milline oli konkurss sobivale erialale eelmine aasta? Kindlasti mõtle välja ka tagavaraplaan ning kogu infot mitme eriala kohta. Ole lihtsalt kindel, et sisseastumiskatsed ajaliselt ei kattuks. Mida rohkem oled oma edasised plaanid läbi mõelnud, infot kogunud ja erinevaid vaatenurki kaalunud, seda lihtsam on valida.

Suhtle inimestega

Mõtle oma pere, sugulaste, sõprade ja vanemate peale – kas kellegi nende töö paelub sind? Uuri, miks nad tegid sellise valiku? Kui sul on endast vanemaid sõpru, siis selgita välja, kus koolides nad õpivad ja miks nad valisid selle eriala? Kuid kindlasti ei tohi teha valikut puhtalt sõprade ja vanemate eelistuste põhjal. Sinu sõbrad jäävad ka sõpradeks ilma selleta, et te ühte ja sama eriala ei õpi. Mõtle parem nendele uutele tutvustele, mis peagi saad.

6 Tee plaan

Pane kirja need tegevused, mida plaanid nüüd ja kohe erialavalikuks teha. Ükskõik, kas teed seda arvutis, telefonis või käsitsi paberil, kuid oluline, et kirjutad edasised sammud üles. Kui eesmärk on silme ees, siis on seda lihtsam ka täide viia. Samuti saad vajadusel vajalikke muudatusi teha. Kindlasti tasub oma mõtteid arutada karjäärinõustajaga.

Halb uudis on see, et aeg lendab. Hea uudis on see, et sina oled piloot.

(Michael Altshuler)

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like