Valikud

Kristel Kruustük: mõtle, mida saad homme teha paremini!

Mobiilirakendusi testiva idufirma Testlio asutaja ja tegevjuht ning aasta Eesti noor ettevõtja Kristel Kruustük (28) sattus IT valdkonda juhuslikult, kuid vaadates tagasi tehtud valikutele, on ta väga rahul sellega, mida tänaseks saavutanud on. Seepärast oli ta nõus oma mõtteid jagama ka Edasiõppijale.

Kristel, oled lõpetanud IT Kolledži süsteemide arenduse eriala. Sel ajal ei olnud see väga levinud valik tüdrukute seas. Kuidas selleni jõudsid?

Kuna olin gümnaasiumis reaalklassis, siis teadsin, et valin pigem reaalkallakuga karjääri. Kuid kindel siht puudus. Veetsin suve õe juures Londonis, kus töötasin ettekandjana. Selle aja jooksul suhtlesin paljude õe tuttavatega, kes töötasid IT-vallas. Nad veensid mind, et IT-valdkonnas on suur võimalus karjääri teha, seal on lõputud võimalused ja palju erinevaid rolle. Otsustasingi anda paberid sisse IT Kolledžisse. Tõesti, enne seda, arvasin, et IT on nn pika patsi poiste ala, kuid see arusaam muutus kohe esimesest koolipäevast.

Milline oli Sinu tudengielu? Kui eeskujulik õppur olid?

Sel ajal oli tüdrukuid IT Kolledžis üpris vähe ja seetõttu olid kõik väga abivalmid ja toetavad. Olin ise pigem selline keskmine õpilane, kes sai oma asjadega hakkama. Tegelikult oleksin pidanud veel rohkem õppimisele pühenduma, sest nüüd tagantjärgi mõistan, kui väärtuslik aeg see oli. Minu hobide hulka kuulus korvpall, lisaks asutasin IT Kolledži esimese bändi. Samuti võtsin osa ja aitasin korraldada mitmeid üritusi ning kuulusin üliõpilasesindusse. Alates teisest kursusest asusin kooli kõrvalt tööle tarkvara testijana.

Millisena nägid oma tulevikku kooli lõpus?

Teadsin selgelt, mida tahan – saada parimaks tarkvara testijaks. Teadsin, et selleks tuleb kõvasti pingutada ja veel rohkem kogemusi omandada. Loobusin oma mugavast elust Eestis ja läksin tööle välismaale, et ennast mujal proovile panna. Usun, et tegin õige valiku.

Sinu ettevõte Testlio testib suurklientide, nagu näiteks Microsoft, Strava, Lyft ja Salesforce, tooteid. Sinu alluvuses töötab tänaseks enam kui 60 inimest nii Eestis kui ka USA-s. Kuidas Sa selle kõigeni jõudsid? Kas oli keeruline noore inimesena ettevõtet luua?

Tegelikult ma kunagi ei mõelnud sellele, et minust võiks saada ettevõtja. Mulle lihtsalt meeldis tarkvara testimise maailm. Kuna igapäevase töö käigus leidsin testimises erinevaid probleeme, millele polnud veel lahendusi leitud, otsustasingi need ise luua. Kui aus olla, siis ei olnud keeruline oma firmat teha. Ma tegelikult ei mõelnudki sellele, kui loomisele, vaid tahtsin pigem lahendada testimise probleemi ja selle käigus tekkiski ettevõte. Ettevõtlus nõuab väga kõrget valuläve ja stressitaluvust. Tavaliselt nähakse ettevõtluses kohe finantsvabastust, aga nii roosiline see ei ole. Üheksast viieni tööpäevad asenduvad hoopis 24/7 tööajaga. Ettevõtluse toimimiseks on vaja väga head tuge, näiteks kaasasutaja, tiim ja partnerid. Üksinda ei ole see reaalne ega jätkusuutlik. Ettevõtja jaoks on kõige vajalikum oskus suure pildi nägemine.

Milline näeb välja Sinu tavaline tööpäev?

Kuna meil on tiim ka San Franciscos, siis tavaliselt on mu õhtud pikemad. Samuti reisin väga palju Eesti ja USA vahet. Minu päevad on tavaliselt väga hektilised ning tegevused on üsna seinast seina, näiteks kohtun Testlio juhtkonna ja tiimiliikmetega, suhtlen meie testijatega või klientidega, teen ettekannet mõnel konverentsil või annan intervjuusid. Lisaks tegelen igasuguste muude jooksvate probleemide lahendamistega. Nädalavahetusel püüan puhata – tavaliselt pühendun klaverimängule või ratsutamisele. Mul on väga armas hobune Rockefeller. On äärmiselt oluline võtta aega ka töövälisteks asjadeks.

Millega peaksid tänased noored tööle kandideerides arvestama? Kuidas valid inimesi Testliosse tööle?

Praegustele noortele soovitangi rohkem kannatlikkust ja järjekindlust. Kindlasti ka seda, e tuleb olla avatud uutele teadmistele kõikides eluetappides. Juhiks on võimalik õppida, aga see nõuab väga palju distsipliini ja kannatlikkust. Enda tiimi valin inimesi ambitsiooni ja teotahe järgi, nad peavad oskama näha kogu tervikut ja mõistma, mis on tema töö suurem eesmärk. Kõige olulisem on, et kõik töötajad kannaksid ettevõtte väärtuseid, milleks Testlio puhul on committed, spirited ja responsive.

Mida soovitad abiturientidele? Kuidas leida see õige?

Soovitan neil teha tööd ja mitte liiga kergesti alla anda. Ükski asi ei tule elus lihtsalt ja ei ole olemas ühtset edu valemit – kõik jõuavad selleni oma teed pidi. Kuid kindlasti peab olema kirg selle vastu, millega tegeled. Tee selgeks, millised on sinu huvid, ole uudishimulik ja avastamishuviline. Minu soovitus on, et ära ennast vaeva pigem sellega, mida oleks saanud teisiti teha, vaid mõtle sellele, mida saad homme paremini teha.

Previous Post

You Might Also Like